Main menu

Concurrent sessions

Molecular Machines
Cellular Structures
Development & Evolution
Organisms & Environment
Genome Structure

Sunday 11 September

11:00 – 13:00
Molecular Machines Molecular

Structure of large molecular machines

Room: Gustav Mahler III (Saal 3.3)
Patrick Cramer DE*
Javier Fernandez-Martinez US**
Martin Beck DE
Nicholas Taylor CH**
Kay Grünewald UK

Cellular Structures Technology / Methods

Probing & manipulating cellular function

Room: Gustav Mahler I (Saal 3.1)
Hidde Ploegh US*
Zoi Alexopoulou UK**
Britta Brügger DE
Arun Murali DE**
Lukas C. Kapitein NL

Development & Evolution Organismal / Medical

Organismal aspects of development & evolution
Room: Gustav Mahler II (Saal 3.2)
John Parsch DE
Bruno Hudry UK**
Beatriz Vicoso AT*
Patrick Steinmetz NO**
Christina Curtis US

Organisms & Environment Cellular

Cellular responses to environmental changes

Room: Musensaal (Saal 2.0)
Luke O'Neill IE
Anne-Francoise Close CA**
Ueli Schibler CH*
Andreas Jenny US**
Naama Barkai IL

Sunday 11 September

14:30 – 16:30
Molecular Machines Cellular

Machines in action

Room: Musensaal (Saal 2.0)
Thomas Surrey UK*
Renata Buda HR**
Marko Kaksonen CH
Iker Valle Aramburu DE**
Dirk Görlich DE

Genome Structure Molecular

Genome regulation & maintenance

Room: Gustav Mahler I (Saal 3.1)
Edith Heard FR
Carl Herrmann DE**
Irene Tiemann-Boege AT
Antony W. Oliver UK**
Caroline Dean UK*

Development & evolution Technology / Methods

Monitoring of development & evolution

Room: Gustav Mahler II (Saal 3.2)
Lars Hufnagel DE*
Erika Tsingos DE**
Jeffrey Jensen CH
Margarida Cardoso Moreira DE**
Karen Alim DE

Organisms & Environment Organismal

Organismal response to environmental changes

Room: Gustav Mahler III (Saal 3.3)
Nathalie Delzenne BE*
Li-av Segev-Zarko IL**
Dieter Ebert CH
Nobuo Ueda DE**
Cornelius Gross IT

Monday 12 September

11:15 – 13:15
Molecular Machines Organismal / Medical

Machines in the organism & disease

Room: Musensaal (Saal 2.0)
Laura Machesky UK*
Aartjan te Velthuis UK**
Alfred L. Goldberg US
Tobias Zech UK**
René Bernards NL

Cellular Structures Molecular

Molecular architecture of cellular systems

Room: Gustav Mahler III (Saal 3.3)
Gijsje Koenderink NL
Africa Couto UK**
Franck Perez FR*
Paul Gleeson AU**
Orion Weiner US

Genome Structure Cellular

Nuclear organization

Room: Gustav Mahler I (Saal 3.1)
Ulrike Kutay CH*
Sara Cuylen AT**
David Gilbert US
Rachel Stewart US**
David Tollervey UK

Organisms & environment Methods

Probing & manipulating response to environmental changes
Room: Gustav Mahler II (Saal 3.2)
Peter Friedl NL*
David-Paul Minde NL**
Ron Heeren NL
Luciana Stanica RO**
Tarun Kapoor US

Monday 12 September

15:00 – 17:00
Cellular Structures Cellular

Cellular responses

Room: Musensaal (Saal 2.0)
Stephen Tait UK
Jeroen Pouwels FI**
Peter Vandenabeele BE
Zhirong Zhang FR**
Erik Sahai UK*

Genome Structure Organismal / Medical

Genome evolution

Room: Gustav Mahler II (Saal 3.2)
Eleftheria Zeggini UK
Matan Oren US**
Frank Johannes DE
Egle Kudirkiene DK**
Laurent Duret FR*

Development & evolution Molecular

Molecular aspects of development & evolution

Room: Gustav Mahler III (Saal 3.3)
Maria Carmo-Fonseca PT*
Lira Nigmatullina DE**
Ido Amit IL
Amanda Glaser-Schmitt DE**
Martin Taylor UK

Molecular Machines Technology / Methods

New technologies to study molecular machines

Room: Gustav Mahler I (Saal 3.1)
Ruedi Aebersold CH*
Yury Bykov DE**
Lucy Collinson UK
Gabriele Gut CH**
Jonas Ries DE

Tuesday 13 September

09:00 – 11:00
Genome Structure Technology / Methods

New technologies to study the genome

Room: Musensaal (Saal 2.0)
Vincent Blomen NL
Magda Bienko SE - cancelled
Sebastiaan van Heesch DE**
Mario Nicodemi IT
Bas van Steensel NL*

Cellular Structures Organismal / Medical

Multicellular systems

Room: Gustav Mahler III (Saal 3.3)
Xavier Trepat ES*
Luciano Marcon DE**
Yohanns Bellaïche FR
Sandrine Etienne-Manneville FR**
Greg Wray US

Development & evolution Cellular

Cellular aspects of development & evolution

Room: Gustav Mahler I (Saal 3.1)
Haig Eskandarian CH**
Marcos González-Gaitán CH
Buzz Baum UK*
Francesca Peri DE
Maria Almuedo-Castillo DE**

Organisms & environment Molecular

Molecular sensing of the environment

Room: Gustav Mahler II (Saal 3.2)
Kay Hofmann DE
Sarah Perrett CN**
Viola Vogel CH
Ruta Gerasimaite CH**
Daniel Wilson DE*

How to plan your concurrent session schedule

The concurrent sessions at The EMBO Meeting aim to provide a snapshot of what is currently happening in life science research. The conference chairs have devised the programme in such a way that concurrent sessions that focus on similar research areas do not run in parallel. The different colours indicate the broad areas that are being discussed at the molecular, organismal, cellular and methodological level.

Legend:

* Chair

** Speaker selected from abstract (to be announced in July)